nie tylko teoria . pl

Tweetnij

Myślałem, że ewolucja to tylko teoria? To znaczy, ten, dlatego jest nazywana teorią ewolucji, prawda? Jak ją udowodnią wtedy będzie prawem.

Celem tej strony jest wyprostować te małe nieporozumienie. Nie, nie to, o którym myślisz. To nie tak, że teorie są udowadniane i zostają prawami. To błędne mniemanie i wielu ludzi ma takowe.

To nie może być prawda. W końcu teoria to domysł lub przypuszczenie, prawda?

Takie jest potoczne użycie tego słowa. Jednakże w nauce słowo teoria ma zupełnie inne znaczenie.

Co w takim razie oznacza?

Krótko mówiąc słowo teoria odnosi się do bieżącego wyjaśnienia dowolnego naturalnego zjawiska. Nie domysłu jak według nas coś działa, ale naukowo przetestowanego i zweryfikowanego wyjaśnienia.

To kiedy teoria staje się prawem?

Nie staje się. Teorie obejmują prawa. Teoria może dostarczyć wyjaśnienia dla wielu praw.

Ale wielu ludzi twierdzi, że ewolucja jest tylko teorią. Czy oni wszyscy się mylą?

Mylą się w takim sensie, że usiłują argumentować, że ewolucja nie jest prawdziwa i wykorzystują do tego wielorakie znaczenie słowa teoria. Jeśli powinni posiadać wiedzę w tej dziedzinie to najprawdopodobniej robią to celowo i nieszczerze. Jeśli chcą argumentować przeciwko ewolucji nie powinni uciekać się do czegoś, co jest w istocie nieprawdą.

Dlaczego mam Ci wierzyć?

To nie jest kwestia wiary czy przekonań. Usiłuję wyjaśnić, że słowo teoria nie znaczy tego, co niektórzy ludzie myślą, że znaczy. Możesz sprawdzić to w słowniku.

Czy w takim razie ewolucja została udowodniona?

Teoria Ewolucji ma ponad 150 lat prawdziwych, naukowo przetestowanych i zweryfikowanych wspierających ją dowodów. W nauce nie udowadniamy rzeczy, w nauce rzeczy są wspierane przez dowody.

Dlaczego miałbyś stworzyć tę stronę?

By pomóc ludziom pozbyć się błędnego mniemania na temat znaczenia słowa teoria, oraz by wyjaśnić, że argument jakoby ewolucja była "tylko teorią" jest całkowicie błędny.

Tweetnij


Ta strona wspiera teorię ewolucji, jednakże google może zdecydować by wyświetlać tu reklamy, które tego nie czynią.